HECE-ZamanlıTürkçeKürtçeİtalyancaFransızcaİspanyolca; VURGU-ZamanlıArapçaFarsçaAlmancaRusçaİngilizce

SES HedjeWURGU; %30 SCHWA %84 Phonetically REGULAR

Üyelik Girişi
SOUNDS_'SYLLABLES_,STRESSES
SES/LER
GÜNEŞ ve DİL
GERÇEK DÜNYA

SES BİLinci SES_HECE VURGU ɪə %84 50 000 ə SCHWA SEsi SHWA 'ʃwɑ: ə

 

 

*Ses bilinci olmadan öğrenci merkezli eğitimden söz edilemez. Ses bilinci öğrencinin   özgüvenini ortaya çıkarır, artırır.

 

*Bir dilin yuvasını sesler oluşturur. Daha sonra bu yuva içinde dört dil becerisi gelişir.

 

*Yabancı dil öğretimi yapan ülkeler doğal ortamı sağlamak için Uluslararası Sesbilim (Fonetik) Alfabesini (IPA) kullanmaktadır. Doğal ortamı sağlayan ve denetleyen Ulus- lararası Fonetik Alfabesidir.

 

* Bir dilin özü sestir. Dört temel beceri değil!

 

* Dört dil becerisi kullanılarak ses geliştirilemez. Ancak, sesler kullanılarak dört temel beceri geliştirilebilir. Ses sebeptir, dört temel beceri ise sonuçtur.

 

*Eğitim - Öğretim sürecinde sesbilgisel denetim olmazsa olmazdır. Sesbilgisel denetim kişiye göre olmaz. Belli bir sisteme göre olur. Dünyada bu sistemi Uluslararası Fonetik Alfabesi (IPA) oluşturur. Öğrenciler belli bir aşamadan sonra Uluslararası Fonetik Alfabe- sine göre kendi kendini denetleyebilmektedir.

 

*Her dil öğretmeni bir dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca...) kaç tane ses olduğunu, bu seslerin özelliklerini bilmek zorundadır.

 

*Uygulanan yöntemin modası geçebilir, ama ses bilinci modası geçmez, geçemez.  

 

*Dilin altyapısını sesler oluşturur. Ne olursa olsun, yapılan bir işte altyapı yoksa orada ilimden söz edilemez. Bir ülkede altyapı yoksa veya gelişmemiş ise bu bütün kurumları- nı ciddi bir şekilde etkiler. Aynı olay dilde de vardır.                  

 

*Türkçe, 2004 yılından itibaren ses odaklı öğretilmektedir. Böylece gelişmiş ülkelerle aramızda bir denklik sağlandı. Türkçede uygulanan bu ‘dev yenilik’ yabancı dil öğreti- minde de uygulanmalıdır. Şu anda Türkçenin ses temelli öğretiliyor olması bunun altyapısını hazırlamış durumdadır.

 

*Edebiyatın temel göstergesi dildir, dilin temel göstergesi sestir.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret1284821
SES 'DİL' ÖĞRENMEK
SESLER
VIDEOS