HECE-ZamanlıTürkçeKürtçeİtalyancaFransızcaİspanyolca; VURGU-ZamanlıArapçaFarsçaAlmancaRusçaİngilizce

SES HedjeWURGU; %30 SCHWA %84 Phonetically REGULAR

Üyelik Girişi
SOUNDS_'SYLLABLES_,STRESSES
SES/LER
GÜNEŞ ve DİL
GERÇEK DÜNYA

'SHW-A_AUTHORiTY 'ɪə %84 50 000 SCHWA ə 'SHWA SEsi %30 'ɪə SES HEDJE WURGU AUTHORITY 'SHW-A -VURGU ZAMANLI İNGİLİZCE -HECE ZAMANLI 'TÜRKÇE İngilizce_Öğretmeni Sedat ERDOĞAN

 

 

 

SES_HECE_VURGU

SHW-A SEsi

 

‘SES’ ÖĞRETİMİNİ YAPMAYANLAR, DENETLEMEYENLER;

O DİLİN SESLERİNİ BİLMEYENLERDİR!

 

-Müfredat programlarında yıllardır olan ‘sesletim öğretimi’ okullarımızda yapılmamaktadır, uygulanmamaktadır, denetlenmemektedir.

-Dilin özü, temeli, anayasası olan ‘ses öğretimi’ ülkemizde gramerden bile sayılmamaktadır! Hemen hemen herkes ağırlıklı gramer yapıldığı için dil öğretilemediğini belirtmektedir. Halbuki en temel, öz gramer (ses) konuları bile ülkemizde yıllardır öğretilmemektedir. Özetle, gerçek gramerin ne olduğunu bile ülke olarak bilmiyoruz.

-Telaffuz öğretimi gramerin en önemli parçalarından biridir. Ses ise gramerin ilk basamağıdır. Ses, hece, kelime, cümle.

-‘Harfleri bilmeyenle, sesleri bilenle dalga geçilir’ anlayışı ülkemizde hakimdir. Harf şekildir, ses ise esastır, içeriktir. Ülkemizdeki şekilcilik hastalığı, dil öğretiminde de kendini göstermektedir.

-Bir ülkede dilin öğretilememesi, aslında diğer derslerin de öğretilememesi anlamına gelir. Tüm derslerin temeli dildir. Çünkü insanlar düşünmeyi dille öğrenir.

-Ana ‘ses’ öğretiminin ülkemizde çok geç başlaması ve hala sistem içinde tam oturmaması, yabancı ‘ses’ öğretimininin yapılmasını geciktirmiştir, zorlaştırmıştır...

-Bir yerde çok büyük bir sorun varsa, bu sorun o işin en önemli yerindedir. Dilin özü, temeli, en önemli yeri SES değil de başka bir şey midir?

-Biz dilleri (SESLERİ) öğretmiyoruz, öğretemiyoruz, bilmiyoruz!

-Ben de derslerimde ses öğretimini etkili şekilde uygulayamıyorum. Çünkü öğrenci-lerim haklı olarak bana da inanmamakta, güvenmemekte... Öğrencilerim dersin büyük çoğunluğunu yabancı ‘ses’ öğretimini sorgulamakla geçiriyorlar. ‘Bu kadar öğrenci, öğretmen, müdür, denetmen, öğretim görevlisi, bakanlık yetkilisi nasıl yanlış bilir, bu kadar kişi yalan mı söylüyor, bu kadar insan işini mi savsaklıyor...’ gibi pek çok soruyla her gün karşılaşmaktayım. Bu ikilem olduğu sürece eğitimin (öğrenim ve öğretim) sağlıklı işlemesi mümkün mü?

-MEB in dağıttığı ücretsiz yabancı dil ders kitaplarında ‘SES’ YOK DENECEK KADAR AZDIR. Bu nasıl müfredata uygunluktur, bu nasıl bilime uygunluktur!

-Bu sorunları ve çözüm yollarını her kuruma, her şekilde iletmeme rağmen, ‘Sen yap, boşver başkasını’ anlayışıyla hep karşılaştım. Bu nasıl bilimselliktir!

                                                                                                                                            

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret1289472
SES 'DİL' ÖĞRENMEK
SESLER
VIDEOS